Plener fotograficzny: Albania – Czarnogóra

 

 

TERMINY:
27.04-05.05.2018
06.10-14.10.2018

 

Wspaniałe krajobrazy Albanii i Czarnogóry. Fotopodróż wzdłuż najpiękniejszego europejskiego wybrzeża. Malownicza Boka Kotorska i urokliwa Budva. Starożytne zabytki i pozostałości z czasów osmańskich. Meczety obok prawosławnych monastyrów. Miasto Tysiąca Okien i Miasto Srebrnych Dachów. Bałkańskie Pompeje i albańskie fiordy. Czas na fantastyczne zdjęcia.

FotoTour-110

DZIEŃ 1: TIRANA – KRUJË (Albania)

Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Przelot do Tirany. Przejazd do malowniczo położonej na wzgórzu miejscowości Krujë (Kruja), historycznej stolicy Albanii. Plener fotograficzny wśród oryginalnej albańskiej architektury i na tradycyjnym targu. U podnóża warowni znajduje się meczet oraz stary osmański bazar. Można tu kupić unikatowe, ręcznie tkane dywany, kobierce i serwety.

FotoTour-010

DZIEŃ 2: KRUJË – JEZIORO KOMAN – SHKODËR

Przejazd nad jezioro Koman, nazywane albańskimi fiordami. Efektowny plener fotograficzny z pokładu statku – tematem są przeglądające się w opalizująco zielonej wodzie strome wzgórza. Krajobraz dopełniają widoczne na dalszym planie wysokie góry. Przejazd do Shkodër (Szkodra), nad którym dominuje rozległa XIII-wieczna twierdza Kalaja Rozafa z cudnym widokiem na Jezioro Szkoderskie. Czas na zdjęcia.

FotoTour-034

DZIEŃ 3: KOTOR (Czarnogóra)

Przekroczenie granicy z Czarnogórą. Przejazd do Kotoru, jednego z najbardziej urokliwych miast na bałkańskim wybrzeżu. Miasto położone jest zjawiskowo nad wąską Zatoką Kotorską (Boka Kotorska), która do złudzenia przypomina krajobraz norweskich fiordów. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Miasto zachowało swój średniowieczny charakter. Otoczone potężnymi murami pełne jest wąskich, krętych uliczek i nieregularnych placów zabudowanych białymi domami z miejscowego kamienia. Ich dachy w kolorze ochry pięknie współgrają z błękitem wody i zielenią masywu Lovćen. W mieście zachowało się wiele pałaców i świątyń, w tym cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia z początku XVI w. Plener wśród krętych uliczek Starego Miasta. Fotografowanie kotorskiej starówki z poziomu ulicy oraz z wysokości ponad 250 m z twierdzy św. Jana.

FotoTour-044

DZIEŃ 4: BUDVA (Czarnogóra)

Przejazd do Budvy położonej na wysuniętym w morze cyplu. Spacer z aparatem przez liczące prawie 2500 lat Stare Miasto. Z nadmorskiej twierdzy rozpościera się wspaniały widok na czarnogórski półwysep Sveti Stefan, zwany miniaturowym Dubrownikiem, będący dziś ekskluzywnym ośrodkiem hotelowym. Kamienne domki z czerwonymi dachami, skaliste wybrzeże i granatowe morze są niezwykle fotogeniczne. Miasto otaczają mury obronne, przy których wznosi się najstarszy zabytek – kościół Santa Marija in Punta z cudownym obrazem „Madonna de Punta”.

FotoTour-054

DZIEŃ 5: BUDVA – BAR – TIRANA

Fotografowanie urokliwego miasta Bar. W architekturze tego starożytnego miasta spotykają się wpływy wszystkich kultur rządzących miastem w ciągu tysiącleci. Znaleźć tu można rzymskie zdobienia, czarnogórskie pałace, tureckie łaźnie oraz włoskie detale. Od czasu trzęsienia ziemi w 1979 r. miasto jest opuszczone, ale jego ruiny i tak robią ogromne wrażenie. Powrót do Albanii. Przejazd do Tirany. Objazd miasta. Na trasie najważniejsze miejsca stolicy Albanii, w tym plac Skanderbega z meczetem Ethem Beja i wieżą zegarową oraz piramida Hodży. Spacer przez dawną dzielnicę prominentów z domem Envera Hodży, dyktatora Albanii. Wjazd kolejką kabinową na wysokość 300 m n.p.m., skąd rozciąga się spektakularny widok na Tiranę i okolicę.

FotoTour-074

DZIEŃ 6: ARDENICË – APOLLONIA – WLORA

Przejazd do miejscowości Ardenicë, gdzie znajduje się XIII-wieczny klasztor, zbudowany z kremowego kamienia z pięknymi krużgankami i złoconym ikonostasem, a następnie do parku archeologicznego Apollonia – ruin starożytnego miasta o tej samej nazwie. W sąsiedztwie znajduje się pełen uroku średniowieczny monastyr. Czas na zdjęcia. Dalszy przejazd na południe do miejscowości Wlora (Vlorë) położonej na styku dwóch mórz – Adriatyckiego oraz Jońskiego. Zachód słońca na plaży.

FotoTour-081

DZIEŃ 7: PRZEŁĘCZ LLOGARASE – BUTRINT – SARANDA

Przejazd w kierunku Parku Narodowego Llogarase na położoną 1000 m n.p.m. przełęcz Llogarase, z której roztaczają się bajkowe widoki na wybrzeże. Powrót nad morze. Przejazd wzdłuż wybrzeża nad zatokę Porto Palermo. Plener na słynnym zamku Ali Paszy, który wspaniale prezentuje się na tle morza i opadających stromo do wody gór Llogarase. Przejazd do Butrintu zwanego Bałkańskimi Pompejami. Zdjęcia wśród ruin starożytnego miasta. Na szczególną uwagę zasługują amfiteatr z III w. p.n.e., pozostałości rzymskich łaźni, agora, świątynie Asklepiosa i Minerwy oraz aleja ceremonialna. Przejazd drogą wzdłuż jednego z najpiękniejszych europejskich wybrzeży do Sarandy, będącej najpopularniejszym nadmorskim kurortem Albanii, położonym nad Morzem Jońskim, vis-à-vis greckiej wyspy Korfu. Fotografowanie wybrzeża z wysokości fortecy Kalaja e Lëkurësit.

plener fotograficzny

DZIEŃ 8: SARANDA – GJIROKASTËR – BERAT

Przejazd do Gjirokastër. Po drodze fotostop przy Błękitnym Oku, które jest przyrodniczym fenomenem wciąż stanowiącym zagadkę dla naukowców. Rajskie źródło o ciemniejszej, niemal granatowej barwie w środku i jaśniejszych brzegach, przypomina tęczówkę oka i jest niezwykle wdzięcznym tematem dla fotografii. Następnie zwiedzanie i fotografowanie Gjirokastëru, zwanego Miastem Srebrnych Dachów. Jest jednym z dwóch albańskich miast muzeów. Plener w XIII-wiecznej cytadeli, z której roztacza się niecodzienny widok na zabytkowe centrum z typowymi dla Bałkanów warownymi domami (tzw. kule), których dachy srebrzą się pokryte szarymi kamiennymi dachówkami. Przejazd do Beratu. Zwiedzanie i fotografowanie drugiego z miast muzeów, jednego z najstarszych i najciekawszych w Albanii, nazywanego Miastem Tysiąca Okien ze względu na swoją specyficzną osmańską architekturę. Plener w zbudowanym na wzgórzu zamku, w obrębie którego znajdują się cenne bizantyjskie cerkwie i osmańskie meczety.

FotoTour-104

DZIEŃ 9: BERAT – TIRANA

Przejazd do Tirany. Wylot i przylot do Polski.

 

TRASA: TIRANA (Albania) – KRUJË – KOMAN – SHKODËR – KOTOR – BUDVA (Czarnogóra) – BAR – TIRANA – ARDENICË – APOLLONIA – WLORA – BUTRINT – SARANDA – GJIROKASTËR – BERAT – TIRANA

TERMINY:
27.04-05.05.2018
06.10-14.10.2018

CENA: 3990 PLN
I RATA: 800 PLN płatna przy zapisie
II RATA: płatna na 35 dni przed wyjazdem

Cena obejmuje:

 • przeloty międzynarodowe,
 • przejazdy autokarem / mini busem (w zależności od wielkości grupy)
 • zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego 400 PLN,
 • śniadania,
 • opiekę pilota,
 • opiekę instruktora fotografii (zajęcia w terenie oraz zajęcia teoretyczne w hotelu),
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NW, bagaż).

Uwaga!

 • Na bilety wstępu należy zabrać ok. 35 EUR.
 • Brak jest minimalnych wymagań sprzętowych. Sugerujemy zabranie aparatu z wymienną optyką, ale nie jest to niezbędne.

FotoTour-006

6 myśli nt. „Plener fotograficzny: Albania – Czarnogóra

 1. Maria i Roman Machońscy

  Mieliśmy szczęście uczestniczenia w turze fotograficznym Albania – Czarno Góra – Macedonia… przepiękne widoki na wyrafinowaną linię brzegową Adriatyku i Morza Jońskiego, nie kończące się pasma górskie, wąskie, kręte drogi, z których otwierają się piękne obrazy. Ten wspaniały dar natury został przysmaczony obiektami historycznymi oraz lokalną sztuką rękodzielniczą , kulinarną i muzyczną. Było pięknie… ale wisienkę na torcie tej uroczej podróży stanowił jej aspekt. Tur fotograficzny prowadzony przez panią Kasię Ulańską, który po pierwsze uzmysłowił nam sposób patrzenia na otoczenie, po wtóre pozwolił na zaprzyjaźnienie się z naszymi aparatami fotograficznymi poprzez poznanie ich możliwości. Warsztaty fotograficzne, cenne porady Kasi, Jej chęć i gotowość do pomocy każdemu uczestnikowi podróży, umożliwiły integrację grupy…Wspaniały pomysł do zaspektowania wycieczki, wspaniały pomysł do powierzenia Kasi roli przewodnika po sztuce fotografowania…. Dziękujemy…

  1. Kasia

   Bardzo dziękuję za ciepłe słowa i wspólną wyprawę. Prowadzenie dla Was warsztatów fotograficznych w tak pięknych okolicznościach przyrody było prawdziwą przyjemnością :) Naprawdę dobrze się bawiłam i miło spędziłam z Wami ten czas. Uśmiech, spokój i pogoda ducha Maryli i Romana są godne naśladowania!

 2. Dorota - jedna z r trzech;)

  Możliwość połączenia dwóch wydarzeń w jednym, mianowicie ciekawej wycieczki i warsztatów fotograficznych uważam za bardzo udany pomysł. Przypomniałam sobie kilka ważnych rzeczy, o jakich powinno się pamiętać biorąc aparat do ręki (niezależnie od tego jaki mamy rodzaj sprzętu). Dziękuję prowadzącej warsztaty Kasi za cierpliwość, zwrócenie uwagi na to co ważne i ciekawe inspiracje dla kadrów:) A także za mobilizację, by ponieść trochę więcej wysiłku, wspiąć się wyżej, by zobaczyć więcej; takie wyzwania lubię;)
  Mam nadzieję, że plenery fotograficzne na Bałkanach będą jeszcze organizowane, bo przyroda w tym regionie Europy jest urzekająca, a wciąż jeszcze mało odkryta.
  Pozdrowienia!

 3. Krystyna i Jurek Knap 22.05.2017 r.

  Wybraliśmy “Fototour” do Albanii, Czarnogóry i Macedonii, aby miło i ciekawie spędzić czas w majowe wolne dni. Najważniejszy miał być “Tour”, “Foto” przy okazji. Okazało się ,że “Foto” i “Tour” były ważne! Dzięki połączeniu tych dwóch wydarzeń zobaczyliśmy zwiedzane kraje w specjalny sposób.
  Wszystkie te trzy kraje okazały się bardzo ciekawe. To, że mają wspaniały klimat i piękne, malownicze widoki było nam wiadome, ale, że można tam zobaczyć miejsca pamiętające starożytnych Greków i Rzymian, urocze, średniowieczne miasteczka z kamienną zabudową i krętymi uliczkami (zachęcające do “szwendania się”) oraz bardzo stare, malutkie monastery z oryginalnymi wnętrzami, było dla nas zaskoczeniem. Oglądaliśmy to wszystko z wielkim zainteresowaniem i zachwytem. “Tour”był wspaniały! Natomiast “Foto” dzięki nieustającym wskazówkom Katarzyny pozwoliło zrozumieć, że na ładne zdjęcie składa się wiele czynników, a najważniejsze z ich to cierpliwość i dobre patrzenie. Dzięki prawie indywidualnym warsztatom prowadzonym przez Kasię aparat fotograficzny nie jest już skomplikowanym urządzeniem tylko stał się narzędziem pomocnym w utrwaleniu zachwycających widoków, starych klasztorów i miast Albanii, Czarnogóry i Macedonii. Był to bardzo dobry wybór!

 4. Krystyna i Jurek Knap 22.05.2017 r.

  Wybraliśmy Foto-Tour do Albanii, Czarnogóry i Macedonii aby miło i ciekawie spędzić czas w majowe wolne dni.Najważniejszy miał być Tour” a “Foto” przy okazji. Okazało się, że “Foto” i “Tour” były równie ważne. Dzięki połączeniu tych dwóch wydarzeń zobaczyliśmy zwiedzane kraje w specjalny sposób. Podróżowanie po Albanii, Czarnogórze i Macedonii (choć bardzo krótko) było bardzo interesujące. To, że te kraje mają wspaniały klimat i piękne widoki było nam wiadome, ale że można tam zobaczyć miejsca pamiętające czasy starożytne, urocze średniowieczne miasteczka zachwycające kamienną zabudową i krętymi uliczkami, a szczególnie malutkie monastery z zachowanymi oryginalnymi wnętrzami, było dla nas zaskoczeniem. Oglądaliśmy to wszystko z wielkim zachwytem.
  Natomiast “Foto” dzięki fachowym wskazówkom Katarzyny pozwoliło zrozumieć, że na zrobienie ładnego zdjęcia składa się wiele czynników, a najważniejsze z nich to cierpliwość i “dobre patrzenie”. Dzięki warsztatom prowadzonym (prawie w każdy wieczór) przez Kasię, aparat fotograficzny nie jest już skomplikowanym urządzeniem tylko stał się narzędziem pomocnym w utrwaleniu zachwycających widoków, starych budowli i miast Albanii, Czarnogóry i Macedonii. Był to bardzo dobry wybór!

 5. Dorota i Marek Jemrych

  W maju wybraliśmy się na wycieczkę do Albanii, Czarnogóry i Macedonii.
  Był to nasz pierwszy wyjazd na zorganizowaną wycieczkę, na której miały odbywać się warsztaty fotograficzne.
  Fotografowanie zabytków to bardzo ciekawy temat, tym bardziej, że formuła wyjazdu zakładała dłuższy niż na standardowych wycieczkach objazdowych czas pobytu przy
  atrakcjach turystycznych tak aby można było skupić się na fotografowaniu.
  Zapakowaliśmy nasze aparaty fotograficzne i statyw. I tak przygotowani ruszyliśmy w podróż.. Spotkaliśmy tam miłą Kasię Ulańską, doświadczonego instruktora fotografii.
  Kasia prowadziła zarówno zajęcia w plenerze jak i wieczorne wykłady.
  Zawsze uśmiechnięta i gotowa nawet po raz setny do objaśnienia jak zrobić najładniejsze zdjęcie. Nawet w autokarze służyła pomocą w rozszyfrowaniu funkcji aparatów fotograficznych. Zobaczyliśmy świat za wizjera aparatu. Z zainteresowaniem słuchaliśmy wykładów o trójpodziale, kompozycji zamkniętej, otwartej, czystości planu, przesłonie, filtrach.
  Oglądając już w domu zrobione zdjęcia dyskutujemy nad ich formą, perspektywą. Widzimy duże różnice pomiędzy wcześniej zrobionymi zdjęciami a obecnie. Taki wyjazd był dla nas nie tylko odpoczynkiem ale umożliwił nam zdobycie wiadomości na temat fotografowania.
  Bardzo dziękujemy Kasi za cierpliwość, wyrozumiałość a szczególnie za zaangażowanie w przekazanie wiedzy o fotografii. Już dzisiaj możemy powiedzieć, że nie był to czas zmarnowany. Była to piękna przygoda z aparatem fotograficznym w ręce. Zrobione zdjęcia może nie wszystkie są jeszcze idealne ale to piękna pamiątka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>